Loading Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Lund har medlemsmöte – information och demonstration av NUSHU Smart Sko

7 september, 14:00 – 15:30

NUSHU Smart Sko är ett hjälpmedel i form av en vibrerande sko som analyserar gångmönster i realtid och ger vibrationsfeedback via skosulorna. Syftet är att förbättra gången hos personer med nedsatt gångförmåga orsakad av olika sjukdomar. Forskningsstudier har visat att 65 % av personer med Parkinsons sjukdom uppnår en förbättrad gångförmåga. Produkten är MDR- och FDA-godkänd samt CE-märkt, men har ännu inte klassats som medicintekniskt hjälpmedel i Sverige.

Läkaren och forskaren Ann Atlas, som är företagets kontaktperson, kommer att demonstrera skon på medlemsmötet i Lund. Hon besöker även Hässleholm den 1 september och Helsingborg den 8 september. Alla deltagande medlemmar får möjlighet att prova skorna, och Ann kommer även att rekrytera deltagare till sina fortsatta forskningsstudier. Ingen försäljning av skorna kommer att ske i samband med medlemsmötet.

På medlemsmötet i Lund medverkar även professor Håkan Widner från Neurologiska kliniken vid SUS Lund.

Mer information om NUSHU Smart Sko finns på magnes.ch

Tid: Måndag 7 september kl. 14.00
Plats: Annegården, Skansvägen 5, Lund
Inbjudna: Samtliga medlemmar i Parkinson Skåne och lokalföreningarna. Antalet platser är begränsat, så först till kvarn gäller.
Anmälan: Senast 31 augusti till Anna-Lena Fällman via e-post: anna-lena@parkinsonlund.se eller SMS: 070-31 40 977.

Vid anmälan, ange namn och e-postadress eller telefonnummer för samtliga personer som anmäls. Meddela även eventuella matallergier eller andra kostönskemål.

Kostnad: Kostnadsfritt. Föreningen bjuder på enkel fika.

Varmt välkommen!

Detaljer

  • Datum: 7 september
  • Tid:
    14:00 – 15:30
  • Evenemang Kategori:

Arrangör

Plats